Konsultujemy „Kusocin”

Na sali około 40 mieszkańców, co jak na Miasto Olsztyn jest przyzwoitą frekwencją, zwłaszcza że wiele osób odbiera te konsultacje jako lokalne, a nie ogólnomiejskie.

Materiały były znane wcześniej, więc ich omówienie zajęło tylko kilka minut. Potem rozpoczęła się runda pytań, podczas których można było usłyszeć najwięcej narzekań na bieżące utrzymanie Parku, a nie odnoszenie się do koncepcyjnych rozwiązań.

We wszystkich głosach dotyczących Parku można było odczuć wielkie zaangażowanie w temat i znajomość codziennego funkcjonowania tego terenu. Szczególne emocje pojawiły się przy omawianiu zupełnie nowych elementów, np.: skanalizowania ruchu rowerowego na wydzielonych drogach, utworzenia trasy biegowej wokół całego Parku, utworzenia toru rolkarskiego czy budowy drewnianych pomostów wiodących nad taflą powiększonego stawu. Niestety, zasady dyskusji były dosyć luźne i dalekie od dochodzenia do porozumienia. Każdy wypowiadał jedynie swoje oczekiwania.

W części warsztatowej dyskusje skupiły się nad 3 stolikami: „sport”, „rowery”, „rekreacja”, co jednak nie uporządkowało sytuacji, bowiem rozmowy w tych podgrupach dotyczyły podobnych zagadnień, a ich ewentualne ustalenia nie były potem zaprezentowane i podsumowane.

Z rozmów wyłania się następująca sytuacja:

  • powstająca koncepcja nie będzie dalej konsultowana w żadnej otwartej formie, ponieważ jej Wykonawcy (a właściwie Wykonawczynie) mają czas tylko do końca listopada. Powstanie raport i koncepcja, która być może będzie zawierała warianty różnych rozwiązań. Jeśli tak będzie, to ze strony ZDZiT padło zobowiązanie, że odbędą się jeszcze spotkania nt. wyboru wariantów;
  • wiele osób i środowisk mocno zaangażowało się w wypracowanie ciekawych rozwiązań (np. biegacze, rolkarze sportowi czy miłośnicy psów), ale przyjęta formuła konsultacji nie pozwala na wspólny wybór najlepszych pomysłów, bowiem wszystkie trafiają tylko do projektantek, które wezmą na siebie wybór.

Co robimy?

Wysyłamy pakiet wniosków mieszkańców uzbierany podczas spacerów po Parku i czekamy na raport. Będąc w ciągłym kontakcie z aktywnymi środowiskami, Radą Osiedla i użytkownikami Parku ciśniemy ZDZiT na kolejne spotkanie/spotkania w celu wspólnego wypracowania ostatecznej wersji. Dyrektor ZDZiT mówił, że zima 2019 to odpowiedni czas na to.

Dobrze wykonana koncepcja daje szansę na lepszy projekt i mniej dylematów i konfliktów na dalszych etapach.

Rzetelność ✨ jawność ✨ współpraca #DASIĘ!

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *